Politinės partijos galės pirkti prekes bei paslaugas neorganizuodamos viešųjų pirkimų. Tai numato Seimo antradienį priimtos Viešųjų pirkimų įstatymo pataisos. Įstatymą dar turės pasirašyti šalies vadovė. Kad politinių partijų ir politinių kampanijų dalyvių vykdomiems pirkimams nebūtų taikomos šio įstatymo nuostatos, posėdyje balsavo 91, prieš – 15, susilaikė 17 parlamentarų, pranešė Seimo atstovai.
Projekto iniciatoriai – Algis Čaplikas ir Arūnas Valinskas, Seimo Liberalų ir centro sąjungos frakcijos nariai. Projekto aiškinamajame rašte nurodyta, kad parengti tokias pataisas paskatino pirmiausia tai, jog viešiesiems pirkimams taikomi terminai yra nesuderinami su politinės kampanijos terminais.
„Antra, atsižvelgiant į procedūras ir terminus, numatytus Viešųjų pirkimų įstatyme, yra galimi ir tiekėjų piktnaudžiavimai, kas kelia grėsmę politinei kampanijai”, – aiškina projekto iniciatoriai.
Tuo tarpu Liberalų sąjūdžio frakcija (LS) laikosi kitos nuomonės ir praneša Seime nepritarusi Viešųjų pirkimų įstatymo pataisai, kuria numatyta išimtis politinėms partijoms dėl viešųjų pirkimų procedūrų. Algio Kašėtos, LS frakcijos seniūno manymu, Viešųjų pirkimų įstatymą ir jo nuostatas reikėtų koreguoti kompleksiškai, o ne išskiriant atskiras organizacijas, kaip šiuo atveju – politines partijas.
„Šiandien buvo sukurtas prastas precedentas – priimta įstatymo pataisa Seimas tarsi nutarė, kad politinių partijų interesai Viešųjų pirkimų įstatymo atžvilgiu yra svarbesni nei kitų organizacijų, valstybės įstaigų”, – teigia p. Kašėta.
LS frakcija tvirtina ketinanti Seime pateikti Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas, kurios pakoreguotų viešųjų pirkimų procedūras, jų taikymo tvarką atsižvelgiant ir į nevyriausybinių organizacijų, valstybinių kultūros įstaigų atstovų išsakytas pastabas.
STT pataisų nepalaikė
„Verslo žinios” primena, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), atlikusi minėto įstatymo pataisų antikorupcinį vertinimą, šiemet sausį paskelbė, jog politinėms partijoms turi būti taikomos viešųjų pirkimų procedūros. STT nuomone, siūlytos nuostatos – ydingos antikorupciniu požiūriu.
STT manymu, siūlytos išimtys politinėms partijoms ir politinių kampanijų dalyviams prieštarautų pagrindiniams Viešųjų pirkimų įstatymo principams ir pačiai viešųjų pirkimų esmei – pirkimų, atliekamų iš valstybės biudžeto pinigų, viešumui.
Be to, Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtinto viešųjų pirkimų kontrolės mechanizmo politinių partijų atliekamiems pirkimams taikymo negalimumas sudarytų prielaidas valstybės biudžeto lėšų nepakankamai skaidriam panaudojimui. Tuomet STT atkreipė dėmesį, kad projekto iniciatoriai nepagrindė siūlomų pakeitimų būtinybės.
Šaltinis: VŽ