Daugiau nei 50 proc. tikrintų statybų viešųjų pirkimų nustatyta pažeidimų, o nebaudžiamumas viešuosiuose pirkimuose klestėjo daugybę metų,„Žinių radijo” laidoje „Aktualusis interviu” teigė Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovas Žydrūnas Plytnikas.
„Visiems viskas buvo gerai. Visi žinojo, kokia situacija. Visi vykdė tuos pirkimus. Gal nebuvo valios ar noro pereiti kelią. Dabar VPT principingai pradėjo žiūrėti pagal įstatymą visus. Mes nežiūrim į partines nomenklatūras. Mes matome pagal pirkimą, kokios įmonės kokiuose rajonuose laimi, ir matome, kaip vieni ar kiti politikai reaguoja. (Sustabdžius pirkimus. – red.) visaip būna: ir tenka pasiaiškinti, kodėl mes stabdome, kodėl taip ilgai tikriname, kodėl Viešųjų pirkimų tarnyba taip griežtai pasisakė savo išvada”, – sakė VPT vadovas.
Pasak jo, dažnai viešuosiuose pirkimuose viskas būna susitarta anksčiau, nei prasideda pats viešųjų pirkimų konkursas.
„Žaidimas prasideda ne tada, kada prasideda viešųjų pirkimų procedūros, o daug anksčiau prieš procedūrų pradžią. Kai organizacija sumąsto ką nors renovuoti, statyti ar daryti darbus, jau yra pasirenkamos įmonės. Pagal tas įmones ir surašomos vienos ar kitos konkurso sąlygos”, – sakė Ž. Plytnikas.
Pasak jo, kartais neskaidrūs viešųjų pirkimų konkursai darbų sąmatas išpučia milijonais litų.
„Milijonai eina. Nesenas pavyzdys, kai ant mokyklos projekto yra uždėti keli milijonai vien tik tam, kad kažkam būtų atiduota pinigėlių. Keisčiausia, kad VPT nustato pažeidimą, visi pradeda rėkti, kad ji peržengė savo kompetencijos ribas. Kodėl viešuosiuose pirkimuose taip susiklostė, kad perkame tai, kas mums patinka, ko aš noriu ir už brangiausią kainą? Ir netgi dar užsidėję kainą”, – sakė Ž. Plytnikas.
VPT nesąžiningą konkurso dalyvių veiklą esą stabdyti gali tik tuomet, kai prasideda viešųjų pirkimų procedūros.
„VPT įsijungia tada, kai jau yra prasidėjusios procedūros, kai pradedamas pirkimas, perkant atsiranda nenumatytų tiekėjų, kuriuos reikia kaip nors eliminuoti. Tokiu atveju prasideda žaidimai. Žinoma, VPT jau tada gali pastebėti, nes vienaip ar kitaip nereikalingus ar nepageidaujamus tiekėjus reikia neteisėtu būdu išmesti. Kai prasideda neteisėtas išmetimas, Viešųjų pirkimų tarnyba tai gali matyti, ir mes tą matome ir nustatome. Dėl išankstinio susitarimo mums ir toliau reikės artimiau bendradarbiauti su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, Specialiųjų tyrimų tarnyba, kad būtų užkirstas kelias nesąžiningam konkurso dalyviui ir perkančiai organizacijai, kuri tuos pirkimus planuoja”, – teigė Ž. Plytnikas.
Jis sakė, kad nuo Naujųjų metų pirkimai iš vieno tiekėjo bus įmanomi tik gavus VPT leidimą.