Vyriausybė nusprendė Lietuvoje kurti naują viešąją įstaigą „CPO LT”, per kurią nuo kitų metų vyks ir bus plėtojami centralizuoti viešieji pirkimai, planuojama sudaryti daugiau sutarčių su skirtingų prekių ir paslaugų tiekėjais.Tokios įstaigos steigimas ir įstatai patvirtinti trečiadienio posėdyje, ją kurti pavedama Ūkio ministerijai.
„Tas eksperimentas, kuris vyko iki šiol, iš tikrųjų parodė, kad centralizuoti pirkimai turi gerą potencialą ir reikia dabar daug daugiau pastangų dėti plečiant prekių katalogo apimtį ir įtraukiant daugiau perkančiųjų organizacijų kaip klientus”, – posėdyje sakė Rimantas Žylius, ūkio ministras.
Centralizuota viešųjų pirkimų sistema – viešųjų pirkimų sistemos dalis, kuria naudojasi valdžios institucijos, ji veikia supaprastintu elektroninės parduotuvės principu. Elektroniniame kataloge kaupiama informacija apie tiekėjų pateiktus pasiūlymus ir pagal įstaigos pasirinktas specifikacijas jai automatiškai generuojamas geriausias pasiūlymas, parengiama sutartis.
„Tada, kai organizacija, pavyzdžiui, ministerija nori nusipirkti kompiuterių, mums tai trunka 4-5 dienas – kad nusipirktumėm 200 kompiuterių. Jeigu eitumėm normaliu viešųjų pirkimų keliu, tai užtruktų nuo 3 turbūt iki 6 mėnesių su didžiuliu indėliu mūsų darbuotojų – ruošimu dokumentų, svarstymu ir t.t. Šis yra pats efektyviausias būdas pirkti, deja, kol kas ne visus produktus pirkti mokame. Tai labiau tinka standartizuotiems produktams, bet kaupiantis kompetencijai, matome, kad galima vis daugiau produktų standartizuoti. Vienas iš dalykų, apie kuriuos mąstoma, yra kelionių pirkimai”, – pabrėžė p. Žylius.
Ūkio ministerija skaičiuoja, kad dėl centralizuotų pirkimų valstybė vien pernai sutaupė 4,77 mln. Lt. Šiuo metu sistema privalo naudotis tokios institucijos kaip ministerijos, kai savivaldybės tai gali daryti savo nuožiūra.
„Savivaldybės nėra niekaip susaistytos, bet matome, kad kai kurios, kurios tikrai nori taupyti ir ne tiek rūpinasi galbūt, kad gautų tokią spalvą, kuri jiems labiausiai patinka, o tiesiog už gerą kainą gerą produktą, tai vis daugiau ir daugiau naudojasi”, – pabrėžė p. Žylius, kaip vieną iš atvejų, kai valdžios institucijoms pavyko sutaupyti, pateikdamas kelis centus tesiekiantį mobiliojo ryšio tarifą.
„CPO LT” centrinės perkančiosios organizacijos funkcija būtų perduota iš Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA), kuri yra pavaldi Finansų ministerijai, nors viešųjų pirkimų politiką ir dabar formuoja Ūkio ministerija.
CPVA ir toliau rūpinsis įvairių programų bei projektų administravimu Lietuvoje bei užsienyje, kai „CPO LT”, perimsianti elektroninį katalogą cpo.lt, centralizuotai vykdys viešuosius pirkimus bei turės plėtoti jiems vykdyti skirtas inovatyvias sistemas.
„Bus tas dėmesys, kuris reikalingas, kad pastūmėtumėm vadybinių kompetencijų kaupimą viešųjų pirkimų srityje. Mes negalėjom to prašyti iš CPVA, kadangi jie labai aiškiai sakė, jog negali skirti tam resursų, nes skiria resursus kitur. Atsiradimas organizacijos, kurios pagrindinė funkcija bus centralizuoti viešieji pirkimai, iš tikrųjų pagelbės visai situacijai. Mums reikia daug greitesnės nei iki šiol buvo centralizuotų viešųjų pirkimų plėtros”, – teigė p. Žylius.
Anot Ingridos Šimonytės, finansų ministrės, centralizuoti viešieji pirkimai CPVA iki šiol buvo valdomi „iš gryno entuziazmo”.
Prieš kelerius metus pradėtų vykdyti centralizuotų viešųjų pirkimų apimtys 2009 m. Lietuvoje siekė 16,9 mln. Lt, 2010 m. – 49,7 mln. Lt, 2011 m. – 171,9 mln. Lt.
Savo ruožtu bendra viešųjų pirkimų vertė vien pirmąjį šių metų pusmetį buvo 5,5 mlrd. Lt – 36% daugiau nei tuo pačiu metu pernai. Jų skaidrumą prižiūri Viešųjų pirkimų tarnyba, taip pat valdantį centrinį viešųjų pirkimų portalą cvpp.lt, kuris nepriklausomai veiks ir toliau.
Ateityje už centrinės perkančiosios organizacijos teikiamas paslaugas numatoma nustatyti mokesčio tarifą ir šios pajamos būtų naudojamos įstaigos veiklos plėtrai, nurodo Ūkio ministerija.
„Turi būti galvojama apie tai, kad leisti apskritai konkurenciją tarp centrinių perkančių organizacijų, tai yra, kad ilgainiui gali atsirasti komercinės, pavyzdžiui centrinės perkančios organizacijos”, – teigė ūkio ministras, tačiau pabrėžė, kad tai galėtų būti svarstoma ne anksčiau nei po dvejų ar trejų metų, kai tokie pirkimai bus labiau išplėtoti.
„Viešųjų pirkimų sritis yra labai jautri, čia turime mokytis daug ko”, – teigė p. Žylius.
Iš valstybės biudžeto papildomų lėšų poreikio naujai įstaigai nenumatoma.
Šaltinis: vz.lt