Politinių partijų ir politinių kampanijų vykdomiems pirkimams nebus taikomos Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatos.
Tai ketvirtadienį įteisino Seimas, atmetęs prezidentės Dalios Grybauskaitės veto Viešųjų pirkimų įstatymo pataisoms.
Tai pirmasis šalies vadovės D. Grybauskaitės veto, kuriam pasipriešino Seimas.
Seimo narių neįtikino šalies vadovės argumentai, kad tokios pataisos pažeistų Europos Parlamento ir Tarybos priimtą direktyvą, todėl sukeltų grėsmę Lietuvai sulaukti rimtų Europos Sąjungos institucijų sankcijų. Kaip teigė D. Grybauskaitė, kitose šalyse politinėms partijoms galioja tos pačios viešųjų pirkimų taisyklės, kaip ir visoms kitoms organizacijoms.
Pasak šalies vadovės, visi turi įprasti skaidriai ir atsakingai naudoti valstybės biudžeto pinigus, todėl viešieji prikimai turi būti privalomi visiems.
Seimas taip pat nepritarė prezidentės siūlymui įstatyme įtvirtinti nuostatą, kad apie pirkimą galėtų būti neskelbiama, kai būtų perkamos reklamos, leidybos ir spausdinimo paslaugos tik politinės kampanijos vykdymo tikslais.
Seimo valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Jurgis Razma sakė, kad, įteisinus Prezidentės siūlymą, būtų sutrikdytas partijų dalyvavimas Seimo rinkimų kampanijoje.
„Frakcija pasisako už tai, kad būtų priimtas įstatymas be prezidentės pataisų. Vėliau galima bus ruošti įstatymo pataisas, bet turint tam tikrus saugiklius partijoms, kad nebūtų komplikacijų dėl dalyvavimo rinkimuose”, – sakė J. Razma.
Tuo tarpu parlamentarų grupė „Už piliečių talką kuriant Lietuvą be korupcijos” pasisakė už tai, kad nacionaliniais įstatymais negali būti sukuriamos prielaidos netaikyti viešųjų pirkimų reikalavimų.
Parlamentarų grupės pirmininkės ir Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotojos Agnės Bilotaitės nuomone, „leidimas politinėms partijoms nesivadovauti galiojančiu Viešųjų pirkimų įstatymu nesiderintų su skaidrumo ir viešumo principais, neatitiktų antikorupcinės politikos bei iškraipytų pakeisto politinių partijų finansavimo įstatymo principus, piliečių pasitikėjimo ir partijų atsparumo neteisėtai įtakai garantas – privilegijų ir išimčių atsisakymas”.
Seimo narys Gintaras Songaila sakė, kad oponuojantys šalies vadovei politikai elgiasi populistiškai, nevykdo jokių skaidrumo reikalavimų. „Jie turės paaiškinti rinkėjams, kodėl balsavo už korupcinį įstatymą”
Parlamentaro Žilvino Šilgalio nuomone, visi turi gyventi konkurencijos sąlygomis, taip pat ir partijos. „Čia nereikia jokių išimčių”
„Išties tenka konstatuoti, kad, deja, tai yra labai gėdingas Seimo sprendimas, kuris akivaizdžiai parodo, kad tuose sprendimuose, kurie susiję su politinėm partijom, jie linkę įnirtingai laikytis tų privilegijų ir visokių kitokių lengvatų, kurios jiems skirtos, ir, deja, nelinkę nusileisti”, – Seime žurnalistams po balsavimo sakė S. Cirtautienė.
Šalies vadovė įstatymą į Seimą grąžino su savo pasiūlymu, kuris partijoms būtų leidęs neorganizuoti viešųjų pirkimų tik tuomet, kai politinės kampanijos vykdymo tikslais perkamos reklamos, leidybos ir spausdinimo paslaugos. Pasak šalies vadovės, tai būtų užkirtę kelią pavojui, kad viešųjų pirkimų procedūros trukdytų partijoms politinės kampanijos metu.
Viešųjų pirkimų įstatymą parlamentarai pakeitė po to, kai uždraudus verslui remti partijas, biudžeto dotacijos dalis taps pagrindiniu partijų finansavimo šaltiniu. Nuo sausio įsigaliojusios pataisos draudžia partijoms priimti fizinių ir juridinių asmenų aukas, o politinės kampanijos dalyviams leidžia priimti tik fizinių asmenų aukas.
Šaltinis: BNS, ELTA ir lrytas.lt